Jak meditovat
inspirující výňatky z knihy Mariana Repky
Vše o meditaci (Klidná mysl v jakékoliv situaci)
Úvod Nadi Verecké
Slovenský autor Marian Repka ve své drobné knize Vše o meditaci (Klidná mysl v jakékoliv situaci) ukazuje jednoduchými slovy a konkrétními příklady velmi jasnou, praktickou cestu, jak porozumět pochodům odehrávajícím se ve vlastní mysli, jak je v sobě zachytit a jak se postupně naučit je ovládnout – tj. nepodléhat stresu a získat vnitřní klid a spokojenost.
Základní body této cesty jsou uvedeny zde – v jednotlivých, na sebe navazujících úryvcích z jeho knihy. Návštěvníkovi této stránky se po každém kliknutí objeví další navazující úryvek.
K dalšímu úryvku je však vhodné postoupit vždy až po důkladném osobním pochopení úryvku předchozího; po prozkoumání v něm uvedených postupů, po delším praktikování jednotlivých úkolů. To praktikování totiž postupně – během týdnů až měsíců – mění práci mozku tak, že člověk dokáže pochopit a praktikovat úkoly uvedené v dalších úryvcích. Je to zkouška trpělivosti a vytrvalosti, ale výsledky stojí za to. Kdo si troufá, ať si zaujme klidnou meditační polohu, a může se seznámit s první ukázkou.
Jak meditovat
- O nevýhodách myšlení
- O zákonitostech myšlení
- Sledování myšlenek
- Jak dosáhnout vnitřního ticha
- Důsledky schopnosti mlčet mezi dvěma myšlenkami
- Jak zachytit mlčení mezi dvěma myšlenkami
- Jak snížit množství vlastních problémů
- Kde je spokojenost?
- Co je to představa?
- Zachycení představ
- Jak zažít skutečnost
- Nesprávná cesta
- Správná cesta
- Osvícení
Závěr Nadi Verecké
Úryvek dvanáctý a třináctý mohu potvrdit z osobní letité zkušenosti. Nemeditovala jsem cíleně podle návodu Mariana Repky – dřív než jsem tuto knihu poznala, se mi během mnoha let mé každodenní mnohahodinové práce s lidským podvědomím, meditace stala
; dělala jsem to, aniž jsem tušila, že je to meditace.
Až časem jsem si všimla svých změněných stavů vědomí při té práci a dostavily se vhledy uváděné Marianem Repkou v úryvku dvanáctém – vhledy a schopnosti, které mě zpočátku vyváděly z míry, stejně jako zpočátku vyvádějí z míry mé klienty.
Skrz tyto vhledy a schopnosti mě postupně obklopila pověst “zázračné léčitelky”
, “vědmy”
, “čarodějnice”
či “dobré víly”
– každý si mě nazývá podle svých potřeb; a já byla vždy znova překvapována pozitivními důsledky mé práce. A časem jsem pochopila, že to, co umím já, se postupně může tímto způsobem naučit každý – každý to může rozvinout a přidat do toho ještě něco jiného než jsem si do toho přidávala já. Dál to obohatit. Je moc hezké to sledovat.
Ale spolu s Marianem Repkou zjišťuji, že rozdíl mezi skutečností a zdáním při meditačních cvičeních stále trvá, stejně jako trvá jím zmíněné bludiště spojené s hledáním výhod.
Jen výjimečně a vždy nečekaně přichází ten dar, kdy se při své práci na chvíli dostanu do stavu, o kterém mluví úryvek čtrnáctý.
Ten prostor, v kterém v té chvíli s klientem přebývám, je svět potencí. Svět všech možností těsně před jejich realizací. Svět všech věcí těsně před tím, než vzniknou. Nepřeberná změť možností a šancí. Jako v nekonečně bohatém obchodním domě, kde je všechno zboží volně k dispozici.
Když jsem v něm, vím a jasně a konkrétně vnímám, že jsem naprosto všechno. Taky vím, že kdybych v té chvíli měla a vyslovila jakékoli přání, v mém životě by se realizovalo. Nikdy však žádné přání v té chvíli nemám. Prostě se mi stav, v němž bych měla pocit, že něco postrádám, v té chvíli nestane. Nemám si co přát. Mám všechno a jsem všechno.
Vím přitom, že ve svém životě jsem nějaké přání měla, že ještě například ráno jsem se něčím trápila, ale teď žádné trápení není a na žádné přání se mi nedaří pomyslet. Prostě v hlavě není. Mám zcela všechno a nechci vůbec nic. Jsem.