Bowenova masáž

Bowenova tlaková masáž

Kdo to byl Bowen?

Australan Thomas Ambrose Bowen (1916 – 1982) byl geniální masér bez vzdělání (ve čtrnácti odešel ze školy), s obrovským citem v prstech.

Byl schopný najít v tělech zablokované části svalů a nervového systému, jak píší odborné knihy jeho žáků-bowenistů, které se o něm vyjadřují s velkou úctou a láskou jako o člověku, který měl upřímnou starost o lidi a ročně léčil (údajně podle dokumentů australské vlády) asi 13 000 pacientů. Denně léčil údajně 50 – 60 pacientů, pracoval v několika místnostech najednou, o víkendu děti zdarma (ty nejsou v tom počtu 13 000 evidovány).

Nevěřil v dlouhodobou léčbu a většina jeho pacientů docházela jen na dvě až tři sezení. Brzy proslul léčbou neléčitelných onemocnění. Léčil i tehdy, když sám kvůli cukrovce přišel o nohu a ohluchl. V prstech cítil nervové vibrace a často pociťoval pálení v prstech, které bylo tak silné, že musel odejít z místnosti a zchladit si je pod studenou vodou..

Bowen sám údajně neměl čas či touhu vydat o své metodě nějaký spis; měl však žáky, kteří se mu pilně dívali na prsty a jeho metodu učili po světě dál.

Já sama jsem absolvovala základní i pokročilý výcvik u Jocka Ruddocka (The International Academy of Somatic Harmonisation), který se přibližně jednou ročně na svém pedagogickém turné po světě stavuje v Čechách nebo na Slovensku. Byl to úžasný člověk; naučil mě milovat a obdivovat nejen bowena (metodu), ale i Bowena (člověka), protože o něm vykládal spoustu pikantních podrobností, které se tu po četbě oněch uctivých knih neodvažuji zveřejnit, ale které mě vedly k závěru, že i tento zázračný léčitel byl člověk z masa a kostí a s řadou chyb, z čehož pro mě vyplývá, že nemusíš být svatý, abys mohl léčit a měl dar zázračných rukou.

Princip metody

Bowen, tak jako mnoho jiných léčitelů (například Edward Bach), viděl člověka celostně – jako bytost, v níž vše souvisí se vším, a taky zjistil, že člověk má v sobě samoléčící schopnost.

 Jock Ruddock nám říkal:

 Hlavně při práci buďte zticha: nerušte své klienty a jejich energii tím, že byste se snažili řešit s nimi jejich problémy. Pracujte s jejich těly a neřešte problémy, o kterých vám říkají. Vyslechněte je, ale starejte se jen o tu energii. Ona sama bude vědět, co má dělat. A ti klienti pak sami tou energií, jejíž proudění v jejich těle uvolníte, budou pracovat na řešení svých problémů – podle toho, jak na co budou sami připraveni.

Z toho důvodu i bowenovský masér po určité sérii doteků udělá přestávku a někdy dokonce na chvilku odejde, aby energie mohla volně pracovat, nerušena energií a názory maséra.

Názory na to, proč Bowenova metoda tak dobře na lidi působí, jsou různé. Jedni mluví o meridiánech, jiní o lymfě, další o nervové stimulaci, mnozí o zázraku, a mnozí o tom, že to je jedno a že se to stejně hned tak nedozvíme a že důležité jsou výsledky, což taky není názor k zahození.

Způsob aplikace

(tak jak to vidím a popisuji já jakožto člověk bez většího anatomického či masérského vzdělání, avšak s dětským strachem Co mi ten podezřelý člověk zase bude dělat?!):

Bowenista většinou požádá klienta, aby se svléknul do půl těla a lehnul si na břicho s rukama podél těla.

Pak obvykle aplikuje tzv. základní vybalancování. To znamená, že na určitých místech zad a zadní strany nohou, napřed v oblasti pasu, pak stehen, lopatek atd.) se masér dvěma prsty dost lehce dotkne kůže na určitém celkem přesně vymezeném bodě, odtud ji jemně nahrne přes sval či šlachu, pak jemně zatlačí, chvilku počká a pak jemně, bezbolestně brnkne zpět přes sval, tu tím, tu jiným směrem. Tím poněkud uvolní tzv. povázku, která sval obepíná jako takový řekněme igelitový pytlík (omlouvám se všem anatomům).

A tak to dělá stále znova, na různých místech. Někde zatlačí víc, někde míň, u některých pohybů zvedne klientovi nohu či ruku, někde pracuje prsty a někde dlaní. Mezi jednotlivými pohyby dělá přestávku.

Každý z těch jednoduchých pohybů je jako kamínek hození na hladinu rybníka: vyvolá vlny, které se šíří po těle. Někteří klienti to i dobře cítí.

Časem masér otočí klienta na záda a pokračuje v uvolňování krční páteře (to taky nebolí, fakt!), případně ramenou, loktů apod. Uvolněním se nejen zlepší kvalita pohybu, sníží nebo zmizí bolesti, sníží napětí, zklidní nálada, ale zároveň se i aktivují samoléčivé schopnosti organismu.

Některé indikace Bowenovy masáže

Bowenova masáž se používá u desítek různých, i závažných zdravotních diagnóz, od astmatu a artritidy až k zácpě a k zánětu průdušek. Zde uvedu konkrétně jen ty, s jejichž léčením pomocí Bowenovy tlakové masáže mám osobní zkušenosti a výsledky, a za jejichž citlivost vůči Bowenově masáži se mohu tedy osobně postavit:

  • (i silné) bolesti zad a krční páteře (ustupují, snižuje se frekvence)
  • bolesti hlavy (i migrenózního charakteru) (dtto)

bolesti

  • zamrzlého ramene (ustupují, markantně se zvětší rozsah pohybu)
  • dětská skolióza (má tendenci se srovnávat)
  • psychické potíže (snižuje se stres, deprese, neuróza, neklid, napětí…)

Po tom, co jsem viděla pracovat svého učitele, nepochybuji o tom, že Bowenova metoda je účinná i na ten dlouhý seznam dalších, zde neuvedených diagnóz.

Hlouběji touto metodou pracuje např. Jaroslava Rinchenbachová z brněnského Zlatého klíčku. Bowenovy masáže lze dělat i pro zvířata, např. koně a psy. V Praze i jiných městech jsou jistě výborně vycvičení bowenovští maséři.